Opracowanie narzędzia trenerskiego – spór

Skuteczna scenka komunikacyjna to coraz częściej fundament odpowiadającego na potrzeby kursantów treningu interpersonalnego czy konferencji. Z tego też powodu trenerzy mogą nieraz przeznaczyć kilkanaście tygodni nad napisaniem autorskiej gry. Następnie usiłują zastrzec prawa autorskie tak by w przyszłości certyfikować kolejnych trenerów. Przychody z cieszących się wzięciem ćwiczeń potrafią często siegać kilkudziesięciu tysięcy PLN rok do roku. Rzecz jasna trzeba wkalkulować w to podatek. Ale i tak skórka warta jest wyprawki. Tak bardzo są to istotne kwoty, że część wykładowców w naszym kraju żyje w dominującym stopniu z certyfikowania i licencjowania.
W blogu Goldenline toczy się w tych dniach nietypowy spór w której dyskutanci spierają się w temacie niewiadomego ale rzecz jasna nieudowodnionego skopiowania czyjejś myśli twórczej. Debaty powyższe toczą się w pokoju czata dedykowanego opiniom o Training Partners
Poruszane kwestia podniosły ciśnienie debatujących trenerów. Co drugi ekspert ma w oparciu o zaledwie parę informacji jednoznaczne zdanie. Poruszane są kwestie przewodu w sądzie. Polecamy przejrzeć się debacie.
A tak na boku – problem domniemanego plagiatowania narzędzi trenerskich jest stary jak historia i nie ma w literaturze jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wykładowcy organizujący seminaria dla przywódców, treningi online czy wyjazdy integracyjne mają ciężki orzech do zgryzienia. Również prawodawstwo unijne nie nasuwają jednoznacznych rozstrzygnięć.
Zapraszamy do wyrażania własnych opinii.

Ciekawe wpisy: