Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej_WAPTEKAZaniedbania związane z myciem zębów to w dzisiejszych czasach niemały wstyd – dlatego większość z nas za wszelką cenę stara się ich uniknąć. W końcu, jeśli nawet mama przestała już sprawdzać, czy nie zapomnieliśmy o tej czynności, zawsze może wydać się choćby podczas kontrolnej wizyty u dentysty.

 

Jak szczotkować zęby?

Warto jednak wiedzieć, że regularne szczotkowanie zębów czy żucie gumy bez cukru to zdecydowanie za mało. Trzeba jeszcze mieć pojęcie, jak się do tego zabrać. Wielu z nas zapomina choćby o fakcie, że skuteczne mycie powinno trwać około pięć minut, nie mówiąc już o tym, że zamiast wymiatających ruchów często wykonujemy okrężne… Niejednokrotnie też wybieramy pastę niedopasowaną do problemów naszej jamy ustnej oraz szczoteczkę o niewłaściwym stopniu twardości (pamiętajcie, że najbezpieczniejsza opcja to po prostu wersja średnia!). Natomiast to, czy wybierzecie szczoteczkę elektryczną, czy tradycyjną, zależy już od Waszych upodobań – ważne tylko, aby w przypadku tej pierwszej nie pozwolić sobie na rozleniwienie.

 

A co z płynami do płukania?

Ostatnio wielką popularnością cieszą się też płyny do płukania. Mimo stosunkowo wysokiej ceny i niewielkiej wydajności, spotykają się z naszym uznaniem, ponieważ zapewniają wyjątkowe uczucie świeżości i są wygodne w użyciu. Niestety, w ich wypadku mamy skłonność do przesady, a biorąc pod uwagę, że często mają one w składzie alkohol – może to prowadzić do wyjałowienia jamy ustnej, co z kolei skutkuje powstaniem aft.

 

Ratunek przed bólem jamy ustnej

 

Aby im zaradzić, należy zaopatrzyć się w odpowiedni wyrób medyczny, taki jak Dezaftan. Pomoże on zlikwidować wszelkie mikrouszkodzenia jamy ustnej, co jest istotne także przy niedopasowanych protezach albo aparatach ortodontycznych. Ból spowodowany takimi pomyłkami bywa nie do zniesienia, ale przecież nikt z nas nie chce zrezygnować z komfortu posiadania estetycznego uzębienia.

 

Niezależnie od tego, na jakie produkty się zdecydujecie, pamiętajcie, że zęby macie tylko jedne i muszą Wam służyć do końca życia. Nie należy więc żałować czasu na ich pielęgnację, niezależnie od tego, czy chodzi o dokładne szczotkowanie, czy o regularne wizyty u dentysty. Nie wspominając już nawet o sytuacji, kiedy pojawi się pierwszy ból – wtedy stomatolog powinien być Waszym pierwszym przystankiem, bo droga do poważnych komplikacji wcale nie musi być długa.